استاندار گلستان اعلام کرد: در آینده‌ای نزدیک یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های گیاهان دارویی کشور با مشارکت و همکاری جهاد دانشگاهی در شهرستان گالیکش در شرق این استان احداث می‌شود.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " هادی حق‌شناس در بازدید از دهکده گیاهان دارویی "بخش اویلی" شهرستان گالیکش در شرق گلستان اظهار داشت: توجه به گیاهان دارویی که بیشتر شهرستان‌های گلستان ظرفیت بالایی در تولید آن دارند، به ارتقای سطح پزشکی و سلامت استان کمک زیادی می‌کند.

وی بابیان اینکه احداث بزرگ‌ترین شهرک گیاهان دارویی گلستان در گالیکش به رونق اقتصادی منطقه و کل استان کمک زیادی می‌کند، به ظرفیت بالای پارک ملی گلستان به‌عنوان زیستگاه مهم حیات جانوری و گیاهی کشور اشاره کرد و افزود: از این بوستان بزرگ جنگلی باشهرت بین‌المللی آن می‌توان در جذب توریست و گردشگر به بهترین شکل استفاده کرد.

حق‌شناس ادامه داد: گلستان به لحاظ ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری و نیز تنوع اقلیمی و اقوام فرصت خوبی برای توسعه صنعت گردشگری دارد که بایستی با تقویت زیرساخت‌های این حوزه، زمینه رونق بیشتر صنعت گردشگری و اقتصادی استان را فراهم کرد.

به گزارش نیلکوه، عملیات اجرایی احداث شهرک گیاهان دارویی در گالیکش در ایام هفته دولت پارسال با حضور استاندار قبلی و نیز مدیران جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی گلستان در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار بااعتبار ۶۰ میلیارد ریال آغاز شد.

استان گلستان با جای دادن هفت‌اقلیم از ۱۳ اقلیم دنیا و خاک مناسب، زمینه را برای رشد همه نوع گیاه به‌ویژه گیاهان دارویی فراهم کرده و شناسایی یک هزار و ۷۰۰ گونه نشان‌دهنده این فرصت است.

طبق گزارش دستگاه‌های مرتبط با گیاهان دارویی در گلستان، از مجموع گیاهان شناسایی‌شده در استان ۴۰۹ گونه آن دارویی است کـه ۱۵۶ گونه در جنگل‌ها، ۹۸ گونه در مراتـع، ۴۷ گونه در حاشیه مزارع و ۱۰۸ گونه دیگر به‌صورت مشترک در اراضی جنگلی، مرتعی و زراعی رشد می‌کند.

به گفته مسئولان حوزه باغبانی جهاد کشاورزی گلستان هم‌اینک سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان (به‌جز گونه‌های خودرو) افزون بر ۲هزار و ۲۰۰ هکتار بوده که بیشتر آن مربوط به زیره است.

galikeshh34 1

galikeshh34 1

آرشیو

روز : ماه : سال :