سال 93 روز 12 دی‌ماه به نام روز گالیکش انتخاب و مصوب شد اما مسئولین این شهرستان تاکنون هیچ برنامه‌ای برای این روز ارائه نکرده‌اند.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه" سال 93 با توجه به بخشنامه‌های استانی؛ شهرستان‌ها گلستان موظف شدند روزی را به نام خود نام‌گذاری کنند و مسئولین گالیکش نیز طی جلساتی به ریاست «حسن خسروی» فرماندار وقت گالیکش روز 12 دی‌ماه را با توجه به پیشینه انقلابی این شهرستان که در آن مردم این دیار در سال 57 برگ زرینی را در کتاب پرافتخار انقلاب اسلامی به ثبت رسانده بودند را به‌عنوان روز این شهرستان انتخاب کردند.

البته 21 بهمن‌ماه، روزی که گالیکش شهرستان شد و ... نیز برای روز گالیکش پیشنهاد داده‌شده بود که نهایت بهترین گزینه روز 12 دی‌ماه به‌عنوان روز گالیکش انتخاب شد.

این انتخاب برای معرفی شهرهای مختلف کشور و برند سازی شهرها که امروز به‌عنوان یک صنعت نوین موردتوجه قرارگرفته و می‌تواند بر رونق و شکوفایی اقتصادی منطقه تأثیرگذار باشد انجام می‌شود؛ امروزه هر شهری روزی را بنام خود برگزیده تا در آن روز کانون توجهات منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی باشد.

در این راستا تاکنون شهرهایی مانند تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز، اردبیل، اهواز، همدان، یزد، رشت، رامسر و چند شهر دیگر توانسته‌اند به‌خوبی از این موقعیت پیش‌آمده سود ببرند اما در استان گلستان هنوز شهری نتوانسته به‌خوبی از این فرصت استفاده کند.

برای اولین بار در استان گلستان توسط شورای اسلامی شهر گرگان در سال 89 تاریخ 20 شهریور روزی که نام «استرآباد» توسط رضاخان به «گرگان» تغییر کرده بود بنام روز گرگان معرفی شد که به‌حق انتخاب نادرستی بود؛ با توجه به پتانسیل بالایی چون واقعه 5 آذر گرگان حال این روز افتخارآفرین از حضور مردم انقلابی گرگان درصحنه‌های انقلابی به‌عنوان روز این شهر انتخاب‌شده است.

تقدیر از نخبگان و افتخارآفرینان سال‌های گذشته گالیکش در عرصه استانی و کشوری و حتی بین‌المللی، تجلیل از خانواده‌های معظم و معزز شهدا، جانبازان و اسرا، معرفی شهید شاخص سال شهرستان گالیکش، معرفی آداب‌ورسوم محلی مانند نحوه عروسی، تجلیل از کارآفرینان و تولیدکنندگان برتر و غذاهای سنتی گالیکش و بازی‌های مختلف و ... می‌تواند جزو برنامه‌های سالانه این روز باشد.

شش سال از نام‌گذاری روز گالیکش می‌گذرد هنوز هیچ برنامه‌ای از سوی مسئولین گالیکش برای این روز ارائه نشده است و مردم این خطه انتظار دارند مسئولین برنامه‌های ویژه‌ای برای این روز در این شهرستان ارائه کنند. ( از سال 58 تاکنون روز 12 دی در گالیکش مراسم گرامیداشتی برای شهدا این روز برگزار می‌شود ) اما پس از نام‌گذاری این روزبه نام گالیکش شهروندان انتظار دارند مسئولین علاوه بر آیین گرامیداشت شهدا 12 دی، برنامه‌های ویژه روز گالیکش را نیز تدارک ببینند؛ موضوعی که تاکنون محقق نشده است.

روزی که توقع می‌رود ازاین‌پس مسئولان به آن توجه ویژه کنند و برنامه‌هایی درخور شأن گالیکش برای آن تدارک ببینند تا هم رضایت مردم جلب شود و هم این نام‌گذاری ارزشمندتر جلوه کند.

یکی از مسئولین سیاسی شهرستان و یک مدیر شهری گالیکش در این رابطه به نیلکوه گفتند: تاکنون هیچ فکری برای روز گالیکش نشده است و تصمیمی نیز برای اجرای برنامه در این روز اتخاذ نشده است.

به گزارش «نیلکوه» غروب 12 دی سال 1357 خبر از تدارک وسیع مزدوران شاه برای حمله به مردم به داخل شهر گالیکش رسید و باعث بسیج همگانی شهر و تدارک پیشگیرانه شد و از سوی دیگر خبر به مساجد شهر گنبدکاووس و جوانان غیرتمند آن رسید که برای کمک به مردم گالیکش با چند وسیله نقلیه خود را به گالیکش رساندند اما آن‌ها وقتی به گالیکش رسیدند که با حضور انقلابی مردم گالیکش غائله خاتمه یافته بود.

جوانان گنبدی با اطمینان از پایان گرفتن غائله سوار بر خودروها شده و به‌سوی گنبدکاووس حرکت کردند که در ابتدای شهر گالیکش (ورودی غرب گالیکش) و در مقابل پاسگاه ژاندارمری (تقاطع خیابان‌های شهید منتظری و شهید رجایی)، اتومبیل‎ها و مینی‎بوس‎هایشان توسط مأمورین ژاندارمری متوقف و پس از ضرب و شتم روحانی همراه آنان، با صدور ناگهانی فرمان آتش خودروهای جوانان گنبدی به گلوله بسته شدند که در این واقعه تلخ و به‌یادماندنی هفت جوان غیرتمند به نام‎های «نریمان نظری، صفرعلی گلستانی، سیاوش ناصری، محمود پیری، بشیر مهدی زاده و عباس فرقانی از گنبدکاووس و علیرضا قزلسفلو از مینودشت» در جریان مبارزه با مأموران رژیم پهلوی به شهادت رسیده و تعداد کثیری نیز زخمی شده و به بیمارستان شهدای گنبدکاووس منتقل می‎شوند.

البته آغاز فعالیت‌های انقلابی مردم پیشرو گالیکش در استان مازندران سابق به سال‌ها قبل از واقعه 12 دی‌ماه سال 57 برمی‌گردد که نامه تاریخی مقام معظم رهبری مهر تأیید بر این ادعا است که در ذیل می‌خوانید:

«برادر درویش
با سلام گالیکش در آن منطقه، نخستین آبادی‌هاست که به اندیشه‌های انقلابی و حاملان و پیام‌آوران آن، امکان فعالیت داد.

ازآنجا بود که در سال‌های ۵۲ و بعد ما توانستیم جهت و راه و پیام خود را در آزادشهر، رامیان و گنبد مطرح کنیم و تدریجاً سراسر منطقه را تا قسمت‌های شمالی و غربی‌اش زیرپوشش بگیریم.

امتیاز گالیکش به این بود که آقای سید «باقر موسوی» را داشت و ایشان در آغاز تنها روحانی دشت بود که ما و افکار انقلابی را می‌پذیرفت و از زحمات احتمالی آن واهمه نمی‌کرد.

بنابراین مقتضی است نسبت به درخواست ایشان در مورد تشکیل سپاه در آن شهر طبق ضوابط توجه بیشتری مبذول شود.

سید علی خامنه‌ای ۱۵/۱۲/۵۸»

واقعه 12 دی گالیکش در 16 بهمن‌ماه سال 91 به همت فرماندار وقت گالیکش «رحمان صباغیان» به‌عنوان واقعه رخداد ملی به ثبت رسید و طی مراسمی توسط جمشیدی معاون سیاسی امنیتی استانداری وقت گلستان در کانون شهدا دانش‌آموزی اداره آموزش‌وپرورش گالیکش رونمایی شد.

آرشیو

روز : ماه : سال :