torkministan

سرویس سیاسی نیلکوه: پس از اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس توسط امام خمینی(ره)، این روز در بسیاری از کشورهای جهان، بخصوص کشورهای اسلامی، به صحنه ابراز حمایت جهانیان از مردم مظلوم فلسطین بدل گشته است.

به گزارش نیلکوه به نقل از قابوس نامه ، پس از اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس توسط امام خمینی(ره)، این روز در بسیاری از کشورهای جهان، بخصوص کشورهای اسلامی، به صحنه ابراز حمایت جهانیان از مردم مظلوم فلسطین بدل گشته است.

صحنه ای که حتی رسانه های حامی رژیم صهونیستی هم نتوانستند از آن چشم پوشی کنند و به حضور گسترده مردم در جمهوری اسلامی و دیگر کشورهای جهان اشاره کردند. تظاهراتی که روزنامه تایمز اسرائیل و جروزالم پست به گستردگی آن اعتراف کردند و نتوانستند سکوت کند.

در این میان سکوت رسانه های محدود و دولتی کشور ترکمنستان در قبال این صحنه عظیم، نشان از فضای بسته ی رسانه ای این کشور دارد، کشوری که در آن تمامی رسانه ها وابسته به دولت اند. دولتی که روز به روز روابطش با رژیم صهیونیستی بیشتر شده و آغاز شکوفایی این روابط را شاید بتوان بازگشایی سفارت این کشور در ترکمنستان در سال ۲۰۱۳ دانست؛ اتفاقی که باعث شد این رژیم جعلی در نزدیکی مرز جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا کند.

در این میان خبرهای اصلی معدود رسانه های مجازی این کشور در بازه زمانی یکی دو هفته اخیر، پس از اتفاقات غزه و جنایات رژیم صهیونیستی و اعتراضات جهانی در روز قدس جالب بنظر می رسد. در این میان پایگاه اطلاع رسانی اوراسیا(www.eurasianet.org) که خبرگزاری فعال در این کشور با مجوز از کشور آمریکا است، کاملا سکوت کرده و خبرهای اصلی بخش سیاسی آن را مسائلی همچون هواپیمای مالزیایی سقوط کرده در اوکراین و افزایش روابط جمهوری آذربایجان با جمهوری اسلامی ایران تشکیل می دهد. خبرگزاری دولتی این کشور(www.tdh.gov.tm) نیز سکوت کرده و در اخبار سیاسی و بین المللی خود به بیان مسائلی همچون روابط این کشور با ترکیه و جمهوری تاتارستان می پردازد. در میان اخبار پایگاه خبری تازه تاسیس “اخبار ترکمسنتان” به آدرس www.tmhabar.com نیز نمی توان خبری در خصوص مردم مظلوم غزه و فلسطین یافت. پایگاه اطلاع رسانی “تاریخ ترکمنستان” نیز بعنوان خروجی رسانه ای برنامه های مربوط به حقوق بشر این کشور به آدرس chrono-tm.org تقریبا به حالت تعطلی در آمده و در سکوت مطق به سر می برد. شبکه های تلویزیونی این کشور هم در مقابل این رویداد سکوت کامل کردند و از بیان حتی خبری ضمنی در این خصوص خودداری کردند.

در خصوص غزه نیز، برخی رسانه های این کشور تنها به بیان چند خبر در خصوص تلاش های برخی کشورها همچون ایالات متحده در خصوص برقراری صلح بین رژیم صهیونیستی و فلسطینیان، در دو هفته اخیر بسنده کرده اند.

گفتنی است در گزارشی که توسط سازمان امنیت و تعاون اروپا در سال ۲۰۰۲ منتشر شد، فقدان آزادی مطبوعات در ترکمنستان را در تاریخچه ارزیابی های این سازمان پدیده ای بی سابقه خواند.

کشور ترکمنستان با داشتن ۹۹۲ کیلومتر مرز با جممهوری اسلامی ایران با حدود ۵٫۵ میلیون نفر کم جمعیت ترین جمهوری آسیای میانه است که ۹۰ درصد مردم این کشور مسلمان اند.

 

آرشیو

روز : ماه : سال :