المیادین گزارش داد: تلاش‌های حزب دموکرات برای اصلاح فرایند استیضاح دونالد ترامپ تا این لحظه بی‌نتیجه بوده است.

به گزارش نیلکوه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، استیضاحش را بزرگترین هجمه سیاسی در تاریخ دانست و آن را نیرنگ و مسئله‌ای بسیار بد برای آمریکا قلمداد کرد.

در حالی که استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا ادامه دارد، اعضای حزب دموکرات، جمهوری خواهان را به ایجاد فرایندی ناعادلانه متهم کردند که تبرئه کامل رئیس جمهور را تضمین می‌کند.

خبرنگار المیادین از واشنگتن گزارش داد: تلاش‌های بی‌وقفه حزب دموکرات برای اصلاح فرایند استیضاح ترامپ تا این لحظه بی‌نتیجه بوده است. آن‌ها خواستار آن هستند که شاهدانی فراخوانده شوند و همچنین کاخ سفید، وزارت امور خارجه و پنتاگون اسناد مربوط به مسائل پشت پرده تعلیق کمک‌های آمریکا را به اوکراین ارائه دهند. اما این اتفاق، فضا را برای نبرد سیاسی گسترده تری مهیا کرده است که هدف از آن، تبرئه ترامپ و ایجاد شک و تردید در عادلانه بودن محاکمه اوست.

آدام شیف، رئیس گروه استیضاح کننده دونالد ترامپ در جلسه محاکمه وی در مجلس سنای آمریکا گفت: ”اگر رئیس جمهور در مجلس سنا محکوم و از سمتش برکنار نشود، سوء استفاده وی از قدرت و ایجاد اختلال در فعالیت کنگره، توازن بین قدرت‌ها را به صورت دائمی تغییر خواهد داد. ترامپ برای سرپوش گذاشتن بر رفتار‌های بد خود، در فرایند تحقیقات عزل خود اختلال ایجاد کرده است“.

اما در طرف دیگر، جمهوری خواهان و تیم مدافعان ترامپ بر این باورند که اتهامات وارده بی اساس است و حق رئیس جمهور را در مدیریت سیاست خارجی به صورتی که خود آن را مناسب می‌بیند، سلب می‌کند.

سناتور لیندسی گراهام، نماینده جمهوری خواهان در مجلس سنا گفت: ”آن‌ها هجمه گسترده‌ای را برای تخریب رئیس جمهور به راه انداخته اند و به پیامد‌های احتمالی این اقدام خود توجهی نمی‌کنند. به همکاران دموکرات خود می‌گویم که من نفرت شما از رئیس جمهور را فاش خواهم کرد، شما با این نفرت خود، ساختار کشور را نابود خواهید کرد و اگر رئیس جمهور بودم، هرگز با شما همکاری نمی‌کردم“.

همه امید دموکرات‌ها برای ایجاد دودستگی در صف جمهوری خواهان به بن بست رسید؛ مسئله‌ای که نشان می‌دهد مواضع آینده در مسئله محاکمه (ترامپ), از سوی هر دو طرف تکراری خواهد بود و روز‌های آتی شاهد آن خواهیم بود که دو تیم استیضاح کننده و مدافعان ترامپ، دیدگاه‌های خود را درباره اتهام ترامپ به سوء استفاده از قدرت و ایجاد اختلال در فعالیت کنگره ارائه خواهند داد.

ممکن است در محاکمه ترامپ شاهد هیچ مسئله غافلگیرکننده‌ای نباشیم, زیرا این محاکمه تنها به تکرار مواضعی که پیش از این نیز مطرح شده بود، بسنده خواهد کرد, اما قطعا این مسئله نبردی سیاسی در بعد انتخاباتی آن برای جذب افکار عمومی آمریکاست.

نمایندگان حزب دموکرات سه روز وقت دارند حرف‌های خود را در این باره بزنند. تیم دفاعی ترامپ نیز بعد از آن سه روز وقت خواهد داشت تا ادعا‌های آن‌ها را کنار بزند. این محاکمه به احتمال زیاد هفته آینده میلادی به نتیجه خواهد رسید.

رئیس‌جمهور آمریکا متهم است که در تابستان گذشته در تماسی تلفنی با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین، وی را تحت فشار قرار داده تا در مورد فعالیت‌های اقتصادی پسر «جو بایدن» در آن کشور تحقیق کند. «جو بایدن» رقیب بالقوه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال ۲۰۲۰ آمریکا است. ترامپ در همین چارچوب، ارسال کمک‌های مصوب کنگره به اوکراین را به انجام تحقیق درباره هانتر بایدن، پسر جو بایدن مشروط کرده بود. وی همچنین در مسیر ادای شهادت مشاوران خود و ارائه مدارک مانع ایجاد کرده است. ولی ترامپ اصرار می‌کند که قربانی بوده و هیچ جرمی مرتکب نشده است.

جلسه استیضاح ترامپ از روز سه‌شنبه رسما در سنای آمریکا آغاز شده است.

آرشیو

روز : ماه : سال :