یک رسانه انگلیسی به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده واشنگتن ممکن است نیروهای بیشتری به سفارتش در بغداد مستقر کند.

به گزارش نیلکوه؛ یک رسانه انگلیسی به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده واشنگتن ممکن است نیروهای بیشتری به سفارتش در بغداد مستقر کند.

عمار الحکیم: از هیئت‌های دپلماتیک مراقبت شود
عمار الحکیم ساعاتی پس از تجمع معترضان مقابل سفارت آمریکا در بغداد، از دولت این کشور خواست به مسئولیت خود در حمایت از هیئت‌های دپلماتیک در این کشور عمل و وجهه عراق را حفظ کند.

«عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی در عراق، در واکنش به اعتراض مقابل سفارت آمریکا، در بیانیه‌ای ضمن دعوت به خویشتنداری، از دولت خواست به مسئولیت خود در حمایت از مراکز دیپلماتیک عمل و وجهه خود را حفظ کند.

حمایت بن سلمان از حمله آمریکا به الحشدالشعبی
دولت سعودی بدون اشاره به حمله هوایی آمریکا به مواضع الحشد الشعبی، خواستار تحقیق درباره کشته شدن یک پیمانکار ارتش آمریکا در عراق شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دولت سعودی بدون اشاره به حمله هوایی آمریکا به مواضع الحشد الشعبی، خواستار تحقیق درباره کشته شدن یک پیمانکار ارتش آمریکا در عراق شد.

کابینه دولت سعودی امروز (سه‌شنبه) در نشست رسمی خود، با جانبداری تمام و کمال از ائتلاف آمریکایی در عراق، کشته شدن یک پیمانکار ارتش آمریکا را به «گروههای حامی ایران» نسبت داد.

به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، در بیانیه پایانی این جلسه بدون اشاره به حمله هوایی آمریکا به نیروهای رسمی یک کشور عربی، آمده است: «مملکت سعودی حملات گروهک‌های تروریستی حامی ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق که با تروریست‌های داعش مبارزه می‌کنند را محکوم می‌کند.»

دولت سعودی همچنین مدعی شد که حمله به نیروهای آمریکایی، حاکمیت و ثبات عراق را نقض کرده و مانع مبارزه با تروریسم می‌شود!

تأکید بغداد بر حمایت از هیات‌های دیپلماتیک در عراق
به دنبال تجمع معترضان عراقی مقابل سفارت آمریکا در بغداد، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای بر پایبندی بغداد به حمایت از هیات‌های دیپلماتیک و در معرض خطر قرار نگرفتن آن طبق کنوانسیون وین تأکید کرد.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وزارت خارجه عراق روز دوشنبه بیانیه‌ای در پی «تحصنِ باز» معترضان عراقی در مقابل سفارت آمریکا در بغداد، بیانیه‌ای را در خصوص لزوم حمایت از مراکز دیلپماتیک صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «وزارت خارجه عراق از نزدیک تظاهرات عراقی‌های معترض به حمله آمریکا به مواضع الحشد الشعبی، در مقابل سفارت ایالات متحده در بغداد را دنبال می‌کند».

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود گفت که بغداد طبق کنوانسیون وین، به حمایت از هیات‌های دیپلماتیک و حفظ حرمت و در معرض خطر نگرفتن این هیات‌ها پایبند است.

اسپر: نیروهای بیشتری را به بغداد برای حفاظت از سفارت اعزام می‌کنیم

وزیر دفاع آمریکا خبر داد که نیروهای بیشتری به بغداد اعزام خواهند شد تا از سفارت این کشور محافظت کنند.

 «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا شامگاه دوشنبه گفت که پنتاگون نیروهای بیشتری را به بغداد برای حمایت از سفارت این کشور اعزام خواهد کرد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان تظاهرات در برابر سفارت این کشور در بغداد، کسی وارد محوطه این سفارت نشده و برنامه‌ای برای تخلیه سفارت ندارد.

ساعتی پیش نیز مقام‌های آمریکایی به رویترز گفته‌اند انتظار می‌رود دولت این کشور تفنگداران دریایی بیشتری را در سفارت آمریکا در بغداد مستقر کند.

ادامه اعتراضات مقابل سفارت آمریکا در بغداد؛ ورودی دوم نیز آتش گرفت

معترضین به حمله هوایی آمریکا به مقر الحشد الشعبی همچنان در مقابل سفارت واشنگتن در بغداد حضور دارند و دست به تحصن زده‌اند.
 

تجمع گسترده مردم عراق در مقابل سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد که از صبح امروز (سه‌شنبه) آغاز شده همچنان ادامه دارد و حاضرین در برابر سفارت دست به تحصن زده‌اند.

به نوشته شبکه «الاتجاه» عراق، تعداد معترضان در مقابل سفارت آمریکا افزایش یافته است و عصر امروز نیز آن‌ها دومین دروازه سفارت را نیز به آتش کشیدند. در همین حال شبکه «اسکای نیوز» عربی از شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف سفارت خبر داده است.


واکنش نمایندگان کنگره به حمله آمریکا به عراق

«کریس مورفی»، نماینده دموکرات مجلس سنای آمریکا اعتراضات امروز را یادآور فجایعی دانسته که سیاست خارجی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به باور آورده است.

نماینده‌های دو حزب آمریکا به تحولات عراق و تظاهرات‌های گسترده ضد آمریکایی مقابل سفارت این کشور در بغداد واکنش نشان دادند.


«کریس مورفی»، نماینده دموکرات مجلس سنای آمریکا اعتراضات امروز را یادآور فجایعی دانسته که سیاست خارجی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به باور آورده است.

 مورفی در توئیتر نوشت: «حمله به سفارتمان یادآور همه فجایعی است که ترامپ در خاورمیانه بار آورده است: ۱) ایرانِ جسورشده، حمله به مواضع آمریکا را آغاز کرده ۲) ترکیه به سوریه حمله می‌کند ۳) عربستان سعودی از قتل قِسِر در رفته است ۴) صلح اسرائیل/فلسطین از دسترس دور شده و این تازه آغاز ماجرا است...»


واکنش ترامپ به تظاهرات ضدآمریکایی عراقی‌ها
رئیس‌جمهور آمریکا در بحبوحه تظاهرات ضد آمریکایی مقابل سفارت کشورش در بغداد گفت نشست خوبی درباره غرب آسیا (خاورمیانه) داشته است.
 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز سه‌شنبه گفته که نشست «بسیار خوبی» درباره مسائل مختلف از جمله خاورمیانه (غرب آسیا) داشته است.

به نوشته رویترز، رئیس‌جمهور آمریکا اندکی بعد از بازگشت به باشگاه گلف خود در فلوریدا گفت: «نشست بسیار خوبی در خصوص خاورمیانه، ارتش و مسائل تجاری داشتیم. در حال بازگشت به "ساوثرن کاخ سفید" (اشاره به مجموعه تفریحی مار-ئه-لاگو در کالیفرنیا) هستیم.»


ترامپ مشخص نکرده این نشست با چه کسانی برگزار شده. او همچنین از ارائه جزئیات بیشتر درباره این نشست خودداری کرد.


 ائتلاف آمریکا: بالگرد‌های آپاچی را برای حمایت از سفارت آمریکا اعزام کردیم

 شبکه تلویزیونی «المیادین» گزارش داد که تحصن کنندگان مقابل سفارت آمریکا در بغداد با دولت در مورد باز کردن دالان هوایی و زمینی برای خروج کارمندان از این سفارت توافق کرده‌اند.


 این دالان به شرطی تامین شده است که این کارمندان دیگر به عراق بازنگردند. اتئلاف آمریکایی نیز اعلام کرده است که برای حفاظت از سفارت آمریکا در بغداد چند فروند بالگرد آپاچی ارسال کرده است.


 در ورودی سفارت امریکا در بغداد توسط مردم عراق به اتش کشیده شد
نمایندگان مردم عراق در بیانیه ای خواهان خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان شدند.

در این بیانیه آمده است :ملت عراق این سفارتخانه (سفارت آمریکا در بغداد) را لانه جاسوسی و فعالیت‌های خرابکارانه علیه خود می‌دانند. پیام مردم عراق کاملا روشن است. آن‌ها خواستار اخراج نیرو‌های آمریکایی و سفیر این کشور از عراق هستند.


موسوی:
آمریکایی ها از سیاست های مخرب خود در منطقه دست بردارند

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه در حوادث عراق با نوعی وقاحت آمریکایی توام با توهین به مردم عراق، فرافکنی سبُک و تکرار اشتباه مواجه هستیم، گفت: آمریکایی ها از سیاست های مخرب خود دست بردارند.


 سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اتهامات واهی مقامات آمریکایی به کشورمان در خصوص تحولات عراق اظهار داشت: وقاحت اعجاب آور مقامات آمریکایی در حدیست که پس از به خاک و خون کشیدن حداقل ۲۵ نفر و تعداد زیادی مجروح از مردم عراق، وارد ساختن خسارات مادی و نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی آن کشور اینک در یک فرافکنی آشکار و سبُک، اعتراض مردم عراق به این اقدامات سبعانه خود را به جمهوری اسلامی ایران منتسب می کنند.

موسوی ادعای آمریکا را توهین به مردم عراق دانست و افزود: چگونه و بر پایه چه منطقی انتظار دارید ملت عراق در مقابل این همه جنایت سکوت پیشه کند!؟

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: آمریکایی ها از یکسو آزاد منشی و استقلال طلبی ملت عراق را نادیده گرفته و از سوی دیگر نقش خود در حمایت از صدام و خلق داعش و به دنبال آن قتل و غارت مردم عراق را فراموش کرده و گویا از یاد برده اند که هنوز توسط مردم عراق «اشغالگر» شناخته می شوند.

موسوی در خاتمه با تکذیب اتهامات مقامات آمریکایی علیه کشورمان نسبت به هرگونه واکنش نسنجیده و اشتباه در محاسبه از سوی مقامات آمریکایی هشدار داده و کاخ سفید را به تجدیدنظر در سیاست های مخرب خود در منطقه فراخواند.

گردان‌های حزب الله: حمله به سفارت آمریکا درس اول بود


گردان‌های حزب الله عراق اعلام کرد که حمله به سفارت آمریکا اولین درس به آمریکایی‌ها بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رسانه‌های عراقی، گردان‌های حزب الله عراق اعلام کرد که حمله معترضان به سفارت آمریکا در بغداد اولین درس به آمریکایی‌ها بود.

گردان‌های حزب الله اعلام کرد که دومین درس به آمریکایی‌ها تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی از عراق خواهد بود.

شهروندان عراقی امروز پس از برگزاری مراسم باشکوه تشییع شهدای حمله اخیر آمریکا به مواضع حشد شعبی، در برابر سفارت آمریکا در بغداد چادر به‌پا کردند و تحصن اعتراض‌آمیز خود را با تأکید بر لزوم بسته‌شدن سفارت و اخراج سفیر آمریکا آغاز کردند.


هواپیماهای آمریکایی  یکشنبه (8 دی‌ماه) شب مقر نیروهای تیپ‌های 45 و 46 الحشد الشعبی در منطقه القائم در غرب استان الانبار را هدف گرفتند. در این تجاوز نظامی دستکم 27 نفر از نیروهای حشد شعبی به شهادت رسیدند.

 الحلبوسی: تلاش برای حمله به سفارت آمریکا، رفتاری غیر قابل قبول است

رئیس پارلمان عراق گفت که تلاش برای برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد، رفتاری غیر قابل قبول است و به منافع عراق آسیب می‌زند.

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق سه‌شنبه شب در صفحه توئیتر خود، هرگونه تلاش برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد را «غیر قابل قبول» خواند.

به گزارش السومریه نیوز، الحلبوسی در واکنش به تجمع معترضان عراقی در مقابل سفارت آمریکا در بغداد گفت که «تلاش برای حمله به سفارتخانه آمریکایی و حمله به مقر آن غیر قابل قبول است و به منافع عراق آسیب وارد می‌کند».

رئیس پارلمان عراق افزود: «این‌گونه اقدامات با عرف و قوانین بین‌المللی در تعارض است. ما از دولت می‌خواهیم که به تعهدات قانونی خود در حفاظت از مراکز دیپلماتیک پایبند باشند».

وزارت خارجه عراق نیز روز سه‌شنبه در پی «تحصنِ باز» معترضان عراقی در مقابل سفارت آمریکا در بغداد، بیانیه‌ای را در خصوص لزوم حمایت از مراکز دیلپماتیک صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «وزارت خارجه عراق از نزدیک تظاهرات عراقی‌های معترض به حمله آمریکا به مواضع الحشد الشعبی، در مقابل سفارت ایالات متحده در بغداد را دنبال می‌کند».

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود گفت که بغداد طبق کنوانسیون وین، به حمایت از هیات‌های دیپلماتیک و حفظ حرمت و در معرض خطر نگرفتن این هیات‌ها پایبند است.

سفارت آمریکا در بغداد امروز شاهد تجمع صدها عراقی بود که به حمله هوایی آمریکا به نیروهای الحشد الشعبی در عراق اعتراض داشتند.

این تجمع بعد از مراسم تشییع شهدای الحشد الشعبی برگزار شد. هزاران عراقی امروز در مراسم تشییع که سران و فرماندهان الحشد الشعبی نیز در آن حاضر شدند، شرکت کردند.

مردم معترض ضمن اعلام برپایی تحصنِ باز  برابر سفارت آمریکا خواهان بسته شدن آن و اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور شدند.


صالح از معترضان عراقی خواست سفارت آمریکا را ترک کنند
رئیس جمهور عراق از معترضان این کشور خواست تا از سفارت آمریکا و اطراف آن خارج شده و تنش را بیش از این افزایش ندهند.

«برهم صالح» رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای به تظاهرات معترضان عراقی در برابر سفارت آمریکا در بغداد واکنش نشان داد.

وی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «تلاش برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد نقض توافق‌های بین‌المللی است که دولت عراق ملزم به رعایت آنها شده است.»

صالح اضافه کرد: «تجاوز به هیأت‌های دیپلماتیک به منافع عراق و وجهه بین‌المللی این کشور به عنوان دولتی با حق حاکمیت آسیب رساند.»

رئیس جمهور عراق در ادامه اضافه کرد: «نیروهای امنیتی بایت از هیئت‌های دیپلماتیک و سازمان‌های رسمی و منافع عمومی و خصوصی حمایت کنند.»

وی از تمامی معترضان خواست تا از سفارت آمریکا در بغداد و اطراف آن خارج شده و به تشدید اوضاع نپردازند.

امروز (سه‌شنبه) صدها تظاهرات کننده عراقی در  اعتراض به نقض حاکمیت این کشور توسط آمریکا و حمله به پایگاه‌های الحشدالشعبی، در برابر سفارت آمریکا در بغداد تظاهرات کردند.

تظاهرات کنندگان چندین نقطه از سفارت آمریکا را به آتش کشانده و پرچم عراق و الحشدالشعبی را بر فراز دیوارهای سفارت برافراشتند.

پس از این تظاهرات وزیر دفاع آمریکا شامگاه امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که پنتاگون نیروهای بیشتری را به بغداد برای حمایت از سفارت این کشور اعزام خواهد کرد.


گفتگوی تلفنی ترامپ و عادل عبدالمهدی
رئیس‌جمهور آمریکا به‌صورت تلفنی با نخست‌وزیر عراق درباره آخرین تحولات مربوط به محاصره سفارت کشورش در بغداد گفتگو کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز، به وقت محلی اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در گفتگویی تلفنی با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق خواستار حمایت دولت عراق از اماکن و کارکنان آمریکایی مستقر در این کشور شد.

کاخ سفید بعد از ظهر روز سه‌شنبه به وقت محلی طی بیانیه‌ای در خصوص گفتگوی تلفنی ترامپ و عادل عبدالمهدی اعلام کرد: «رئیس‌جمهور ترامپ در تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که دولت عراق باید از اماکن و کارکنان آمریکایی مستقر در عراق حمایت کند.»

صدها شهروند معترض عراقی پس از تشییع شهدای حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های گردان‌های حزب‌الله در غرب عراق، در برابر سفارت آمریکا در بغداد دست به تظاهرات گسترده زده و چادرهای تحصن را در محل به‌پا کرده‌اند.

معترضان عراقی شعارهایی بر ضد آمریکایی‌ها و لزوم اخراج آنها سر دادند، در پلاکاردی نوشته شده است: عراق دیگر برای آمریکا و مزدورانش امن نیست.

شامگاه یکشنبه هشتم دی، مواضع «گردان‌های حزب‌الله» عراق وابسته به حشد شعبی در شهر مرزی القائم استان الانبار (غرب عراق) هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفت که به شهید و زخمی شدن ده‌ها نفر از نیروهای مردمی منجر شد.

«جواد کاظم الربیعاوی» مدیر دفتر عملیات مشترک حشد شعبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در نتیجه تجاوز جنایتکارانه به مواضع تیپ‌های 45 و 46 وابسته به حشد شعبی در شهر القائم در استان الانبار شمار شهدا و مجروحان به 27 شهید و بیش از 50 مجروح افزایش یافته است.

آرشیو

روز : ماه : سال :